Porady

Kiedy kierowca zobowiązany jest do przeprowadzenia badań psychologicznych?

Każdy, kto chce uzyskać prawo jazdy, musi przejść testy, które stwierdzą brak fizycznych przeciwwskazań do sterowania pojazdami. W parze z fizyczną sprawnością powinna iść również ta psychiczna. Ta jednak sprawdzana jest w ściśle określonych przypadkach. To, kto powinien przejść psychologiczne badania dla kierowców, określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 lipca 2014 r. w sprawie badań psychologicznych osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, kierowców oraz osób wykonujących pracę na stanowisku kierowcy.

 

Dokument ten precyzuje, że kwalifikują się do nich przede wszystkim osoby, które planują wykonywać pracę zawodowego kierowcy. Dodatkowo zobowiązani do przejścia badań są również kandydaci na instruktorów i egzaminatorów nauki jazdy. Oddzielną grupę stanowią osoby, które prowadziły pojazdy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, a także kierowcy, którzy w wyniku wielokrotnego naruszenia przepisów kodeksu drogowego uzbierali ponad 24 punkty karne. Do przejścia badań zobowiązani są również wszyscy, u których stwierdzono ryzyko wystąpienia psychologicznych przeciwwskazań do kierowania pojazdami.

  

Kierowca, badanie psychologiczne

 

W naszej przychodni przeprowadzamy testy psychologiczne i badania kierowców oraz operatorów maszyn takich jak wózki widłowe, suwnice, koparek, ładowarek, dźwigów oraz wielu innych urządzeń, których używanie wymaga uzyskania pozytywnej opinii psychologicznej.

Powrót

    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Przychodnia Atut, siedziba: Katowice, Wiosny Ludów 19A/2a.